Sports - High School

Jan 18, 2014 10:16 PM

2014 Gulf Coast Classic Final Results

Boys Gold Division

Semi-Finals
Sharyland 1 Economedes 0
King 3 Flour Bluff 2

3rd Place
Economedes 7 Flour Bluff 0

Championship
King 2 Sharyland 2
***King Wins on Penalty Kicks

Final Standings Boys Gold Division
1st Place Corpus Christi King
2nd Place Mission Sharyland
3rd Place Edinburg Economedes
4th Place Flour Bluff

MVP's and All Tournament Boys Gold Division
MVP- Julian Sanchez- King
MVP- Amaury Lozano- Sharyland
All Tournament- Alex Cardoza Diaz- King
All Tournament- Erick Mares- King
All Tournament- Eduardo Pastrana- Sharyland
All Tournament- Eric Izaguirre- Sharyland
All Tournament- Fidel Gonzalez- Economedes
All Tournament- Omar Puente- Economedes
All Tournament- Kunal Patel- Flour Bluff
All Tournament- Marcos Narvaez- Flour Bluff

Boys Silver Division

Semi-Finals
GP 4 Kingsville 0
Rockport 2 Vela 2
***Vela Wins on Penalty Kicks

3rd Place
Vela 9 Kingsville 1

Championship
GP 2 Rockport 1

Final Standings Boys Silver Division
1st Place Gregory Portland
2nd Place Rockport
3rd Place Edinburg Vela
4th Place Kingsville

All Tournament Boys Silver Division
All Tournament- Alexis (Hector) Martinez Vegas- GP
All Tournament- Justin Sperling- GP
All Tournament- Manuel Iwabuchi- Rockport
All Tournament- Marcelino Barajas- Rockport
All Tournament- Joe Alvarado- Vela
All Tournament- Jonathan Davila- Kingsville

Boys Bronze Division

Semi-Finals
Miller 0 Moody 0
***Miller Wins on Penalty Kicks
Alamo Heights 1 Roma 1
***Alamo Heights Wins on Penalty Kicks

3rd Place
Roma 1 Moody 0

Championship
Alamo Heights 4 Miller 0

Final Standings Boys Bronze Division
1st Place San Antonio Alamo Heights
2nd Place Corpus Christi Miller
3rd Place Roma
4th Place Corpus Christi Moody

All Tournament Boys Bronze Division
All Tournament- Bernard Thompson- Alamo Heights

Boys Copper Division

Semi-Finals
Carroll 1 King (2) 0
Ray 4 IWA 0

3rd Place
King (2) 4 IWA 0

Championship
Carroll 1 Ray 0

Final Standings Boys Copper Division
1st Place Corpus Christi Carroll
2nd Place Corpus Christi Ray
3rd Place Corpus Christi King (2)
4th Place Incarnate Word Academy

All Tournament Boys Copper Division
All Tournament- Travis Burford- Carroll

Girls Gold Division

Semi-Finals
Carroll 2 Eastwood 0
McAllen 1 Flour Bluff 1
*** McAllen Wins on Penalty Kicks

3rd Place
Flour Bluff 1 Eastwood 0

Championship
McAllen 3 Carroll 1

Final Standings Girls Gold Division
1st Place McAllen
2nd Place Corpus Christi Carroll
3rd Place Flour Bluff
4th Place El Paso Eastwood

MVP's and All Tournament Girls Gold Division
MVP- Leslie Flores- McAllen
MVP- Adria Saldivar- Carroll
All Tournament- Alyssa Adriano- McAllen
All Tournament- Victoria Margo- McAllen
All Tournament- Brianna Rabagos- Carroll
All Tournament- Mattie Martinez- Carroll
All Tournament- Haleigh Lombardo- Flour Bluff
All Tournament- Itzel Hernandez- Flour Bluff
All Tournament- Cheyanne Smith- Eastwood
All Tournament- Phoebe Sandoval- Eastwood

Girls Silver Division

Semi-Finals
LBJ 2 Calallen 1
King 1 South San 0

3rd Place
South San 2 Calallen 0

Championship
King 4 LBJ 2

Final Standings Girls Silver Division
1st Place Corpus Christi King
2nd Place Laredo LBJ
3rd Place South San
4th Place Calallen

All Tournament Girls Silver Division
All Tournament- Megan Flores- King
All Tournament- Cassi Hamer- King
All Tournament- Kimberly Carrizales- LBJ
All Tournament- Kimberly Sosa- LBJ
All Tournament- Heather Perez- South San
All Tournament- Justine Borchard- Calallen

Girls Bronze Division

Semi-Finals
IWA 4 Alice 0
Ray 1 Rockport 0

3rd Place
Rockport 2 Alice 0

Championship
IWA 0 Ray 0
***IWA Wins on Penalty Kicks

Final Standings Girls Bronze Division
1st Place Incarnate Word Academy
2nd Place Corpus Christi Ray
3rd Place Rockport
4th Place Alice

All Tournament Girls Bronze Division
All Tournament- Madeleine McCutchon- IWA

Girls Copper Division

Semi-Finals
Winn 2 Moody 2
***Winn Wins on Penalty Kicks
TM 3 Miller 0

3rd Place
Moody 4 Miller 0

Championship
Winn 2 TM 0

Final Standings Girls Copper Division
1st Place Eagle Pass Winn
2nd Place Tuloso Midway
3rd Place Corpus Christi Moody
4th Place Corpus Christi Miller

All Tournament Girls Copper Division
All Tournament- Alejandra Bass- Winn

»Comments

More News

Top Videos

1 2 3 4

Submit News

Do you have a tip, information about a breaking news story, or a story idea for 6 Investigates? Contact the KRIS 6 News Desk at 361-884-6666 or send us an email.

Most Popular

KRISTV.COM is Social!


Click the icons above to receive News, Weather, and Sports alerts from KRISTV.COM!

Inside KRISTV.COM

Contact Us
Send us your feedback. We want to hear from you!
Photo Central
Look at photos and videos and share them!
KRISTV.COM Mobile Website
Get KRISTV.com on your mobile or PDA!
KRISTV.COM Mobile Apps
Get our mobile apps on your mobile or PDA!
Texas Lottery
See the latest winning numbers!
6 News Team
Read about your favorite KRIS-TV personalities!
FCC Online Public File
FCC Public File of Records, Reports, and more